Gdy poszukujesz mebli do kuchni, podstawowymi elementami, na jakie w pierwszej kolejności zwracasz uwagę, są fronty szafek. Ich wybór w znaczący sposób wpływa na ogólny charakter i wygląd pomieszczenia. Jednak oprócz strony wizualnej kuchni równie ważna jest jej wytrzymałość i funkcjonalność. Z tego względu należy zastanowić się nie tylko nad stylem, jaki będzie dominował w pomieszczeniu czy kolorem szafek, ale również materiałem, z jakiego zostaną wykonane fronty do mebli kuchennych. Istotne jest ponadto ich wykończenie, zdobienie – od wszystkich tych czynników zależy stan i wygląd mebli po upływie kilku lat. Najczęściej spotyka się fronty matowe, połyskujące oraz lakierowane. To jednak wyłącznie wybrane z możliwości, jakie oferuje nasza firma. Wyposażenie całej kuchni powinno zostać indywidualnie dobrane dla każdego klienta. Wówczas staje się ona niepowtarzalna i użyteczna. Wybór frontów nie jest zatem jedynie formalnością – czasami nad dyskusjami spędzamy długie godziny.
Wybór ten nie należy do łatwych głównie ze względu na fakt, że szafki zajmują zwykle znaczną powierzchnię kuchni. W związku z tym rzucają się w oczy, a ich rozkład i wygląd powinien być odpowiednio zaprojektowany. Produkt, na który zdecyduje się klient, powinien dopasować się wizualnie i funkcjonalnie do wystroju całego pomieszczenia. Ma współgrać z kolorem ścian, ich fakturą, a także kolorem podłogi czy stołu, Na jakie fronty do mebli kuchennych najlepiej postawić i jakie innowacyjne trendy pojawiły się na rynku w ostatnim czasie? Podpowiadamy.
Tradycyjne meble na wymiar – drewno
Najbardziej szlachetnym i eleganckim materiałem, z jakiego wykonuje się fronty do mebli kuchennych, jest drewno. To jednocześnie zdecydowanie najdroższa opcja, ale uroku naturalnego drewna nie da się podrobić. Drewniane fronty uważa się za klasyczny i zawsze dobry wybór także ze względu na ich trwałość i wytrzymałość. Na ten cel zazwyczaj wybiera się twarde gatunki naturalnego drewna. Meble na wymiar wykonujemy zatem głównie z dębu, jesionu, olchy czy czereśni. Drewno stanowi idealny wybór dla aranżacji tradycyjnych, klasycznych, rustykalnych oraz utrzymanych w stylu skandynawskim lub prowansalskim. Możliwe jest również połączenie drewna z innym, nieco nowocześniejszym typem kuchennych frontów. Jednak wszystko zależy od indywidualnych preferencji klienta i od aranżowanego wnętrza. Szlachetna estetyka, jaką zapewnia drewno, w połączeniu z nowoczesnością wpisuje się w niepowtarzalny charakter wnętrza.
Jak dbać o fronty drewniane? Aby zachowały świeżość na lata, zaleca się stosowanie specjalnych środków do pielęgnacji drewna.
Fronty do mebli kuchennych – bazy do ich produkcji
W punkcie wyjścia dla procesu produkcji mebli kuchennych wybiera się zwykle płytę MDF (Medium Density Fiberboard) lub płytę wiórową. Płyta MDF to najpopularniejszy materiał drewnopochodny, zastępujący z powodzeniem naturalne i eleganckie drewno. Powstaje w wyniku procesu prasowania włókien drzewnych z dodatkiem utwardzaczy i klejów. Przebiega on w warunkach wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia. Front meblowy na bazie MDF można malować, lakierować, akrylować, laminować, a nawet oklejać fornirem.
Meble z płyty wiórowej są tańsze i lżejsze niż te wykonane z płyt MDF. Płyta wiórowa zbudowana jest z większych elementów drewna, również mocno sprasowanych. Wysoką jakość wykończenia tego rodzaju tworzywa uzyskuje się dzięki zamknięciu obrzeża PVC wodoszczelnym klejem. Dzięki temu front meblowy jest odporny na wilgoć, zmniejsza się również ryzyko ewentualnych zniekształceń powierzchni mebla pod wpływem działania niekorzystnych warunków. Również ten materiał drewnopodobny można pokrywać m.in. laminatem, folią czy akrylem.
Fronty do mebli kuchennych – laminowanie płyt
Najczęściej fronty do mebli kuchennych pokryte zostają laminatem. Zyskują swoich zwolenników dzięki minimalizmowi i nowoczesności. Płyty laminowane są odporne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Łatwo je wyczyścić. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że laminat pokrywa również krawędzie frontów meblowych, co minimalizuje ryzyko ich uszkodzeń, powstających pod wpływem działania niekorzystnych warunków – przede wszystkim wilgoci.
Wybór w głównej mierze zależy od indywidualnych upodobań. Dla jednych tradycyjny kunszt rzemieślniczy widoczny w drewnianej kuchni będzie obowiązkowym elementem wyposażenia, podczas gdy dla innych atrybutem pomieszczenia będzie jego nowoczesny wystrój.
Kuchnie na wymiar – lakierowane i akrylowane
Bardzo dużą zaletą frontów lakierowanych jest możliwość zalakierowania najbardziej precyzyjnych zdobień, a także wyboru niemal każdego koloru, jaki jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Wykończenie frontów lakierowanych może być w połysku lub w macie. Lakierowane fronty, często frezowane, są tańszym rozwiązaniem dla miłośników tradycyjnych kuchni i zastępują naturalne drewno. Swoją elegancję potrafią urzec.
Nowoczesną alternatywą dla frontów lakierowanych są te, które pokrywa się akrylem. Ten typ wykończenia płyty zapewnia efekt połysku szklanej tafli (przy wyborze opcji połysku) niemożliwy do osiągnięcia innymi sposobami. Producenci płyt akrylowych wyszli naprzeciw trendom i mamy wybór również wersji mat, półmat, perfect mat oraz no finger. Dzięki temu akryl zyskuje na coraz większej atrakcyjności. Akryl jest ponadto łatwy do utrzymania w czystości, mniej podatny na uszkodzenia, a jego zastosowanie blokuje również namnażanie bakterii – głównie dzięki zawartym w nim jonom srebra.
Jaką wybrać fakturę mebla – mat czy wysoki połysk?
Podczas projektowania mebli kuchennych wybiera się również wykończenie frontów. Pomijając możliwość wyboru całej gamy tekstur, kolorów płyt, jakie proponują nam producenci, skupmy się na samym jej wykończeniu. Klient ma możliwość wyboru pomiędzy powierzchnią matową a charakteryzującą się wysokim połyskiem. Ostatnio zdecydowanie w trendach króluje mat. Bez względu na to, na jaki styl decydują się klienci, najczęściej wybierają wykończenie matowe z ewentualnymi połyskującymi dodatkami stali, kamienia. Jednak nadal chcąc optycznie powiększyć pomieszczenie, proponuje się połysk. Zastosowanie połysku wprowadza bowiem efekt odbicia światła, który działa niczym rozmieszczone w różnych lokalizacjach lustra. Mat ociepla wnętrza, podczas gdy połysk nadaje im surowości. W przestronnych kuchniach świetnie sprawdzi się mat, w ciaśniejszych pomieszczeniach z niewielkimi oknami lub bez nich lepszym rozwiązaniem będzie połysk. Pewnego rodzaju kompromisem może okazać się także półmat.
A może szkło? – nowoczesne kuchnie na wymiar
Stosunkowo nowym sposobem na fronty kuchenne jest zastosowanie polimerowych laminatów szklanych. To rozwiązanie łączy cechy laminatu i szkła, co daje odporność i bezpieczeństwo materiału w kuchennych warunkach. Wilgoć, tłuszcz i skoki temperatur nie są dla niego groźne.
Innowacyjnymi rozwiązaniami są również powierzchnie kuchenne, które mają właściwości magnetyczne lub suchościeralne. Nowoczesne cechy frontów umożliwiają m.in. pisanie po ich powierzchni bez szkody dla wyglądu.
Na jakie fronty do mebli kuchennych się zdecydować?
To, na jakie materiały do produkcji mebli kuchennych zdecyduje się klient ostatecznie, zależy głównie od jego indywidualnych upodobań i oczekiwań. Nowoczesne fronty meblowe można dowolnie aranżować i dobierać według potrzeb. Zależnie od wybranego materiału, można je otrzymać w niemal każdej barwie, wraz z możliwością zamówienia dekorów imitujących drewno, a nawet kamień. Te nieograniczone możliwości często również nie pomagają w wyborze. Dlatego podczas doboru i projektowania wnętrza kuchni warto zdać się na umiejętności i doświadczenie specjalistów. Jako producenci mebli kuchennych proponujemy wiele rozwiązań: fronty matowe, połyskujące, gładkie, z widocznymi słojami drewna. Mogą one być ponadto dodatkowo zdobione, a na tego rodzaju frontach najczęściej pojawiają się żłobienia, ramki, rowkowania, ryflowania i wstawki ażurowe.
Tak naprawdę nasza praca nie ma ograniczeń. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.