Skip links

Materiały do produkcji mebli kuchennych – które stosuje się najczęściej?

Wybór odpowiednich mebli kuchennych pozwala cieszyć się nimi przez wiele lat. Warto wziąć pod uwagę te rozwiązania, które zapewniają nie tylko funkcjonalność, ale również długowieczność zabudowy. Rzecz nie sprowadza się zatem wyłącznie do dobrze dobranego stylu i dodatków. Wiele zależy głównie od tego, z jakiego tworzywa zamawiamy meble oraz wykończenia czy ewentualnych zdobień. Materiały do produkcji mebli kuchennych są różnorodne – od tradycyjnego, litego drewna, przez jego imitacje, aż po stal czy kamień.

Wybierane przez nas materiały do produkcji mebli kuchennych dopasowujemy do wymagań i oczekiwań klienta, jednocześnie dostosowując się do jego budżetu. Innych tworzyw używa się bowiem w przypadku niewidocznych elementów korpusów szafek, innych do sztukaterii czy frontów. Tym ostatnim zwykle poświęca się najwięcej uwagi, gdyż to ich wygląd decyduje o estetyce całej aranżacji i stylu kuchennej zabudowy. Tworzywa na meble kuchenne klient wybiera wspólnie z naszym specjalistą już na etapie tworzenia projektu. Postępując zgodnie z zasadami ergonomii urządzania kuchni, dobiera się materiały, które sprostają wymaganiom poszczególnych stref i ich przeznaczenia. Odporność na wilgoć, skoki temperatury, niekorzystne działanie pary, tłuszczu – to podstawowe cechy, jakie powinny posiadać najtrwalsze materiały na meble kuchenne.

Meble na wymiar – jak wygląda produkcja?

Produkcja zawsze rozpoczyna się od zaprojektowania mebli kuchennych. Zajmują się tym nasi doświadczeni eksperci. Wykonują pomiary wnętrza, dostosowując do niego poszczególne elementy wyposażenia. Określają styl dominujący oraz precyzują oczekiwania i preferencje klienta, przenosząc je stopniowo do programu służącego do projektowania wnętrz. Tak ziszczają się marzenia, które przybierają rzeczywisty kształt podczas procesu produkcyjnego. Materiały do produkcji mebli kuchennych dobieramy indywidualnie do każdego projektu. Klient może je nie tylko obejrzeć, ale również dotknąć, zapoznając się zarówno z ich kolorem, jak i fakturą czy strukturą. Niektóre cechy są bowiem charakterystyczne wyłącznie dla wybranych tworzyw, a ich wykorzystanie wiąże się z koniecznością odpowiedniej aranżacji wnętrza. Wszystkie elementy zabudowy kuchennej powinny być spójne estetycznie z wyglądem pomieszczenia – kolorem ścian, podłóg, oświetleniem, zastosowanym sprzętem AGD (zwłaszcza, jeżeli nie umieszcza się go w zabudowie).

Na etapie produkcji mebli kuchennych na wymiar konieczne jest dokonanie wyboru materiału bazowego. Wśród najczęściej wybieranych wymienia się drewno, płytę MDF, sklejkę i płytę wiórową. Gotowe tworzywo poddaje się następnie odpowiedniej obróbce mechanicznej, zazwyczaj wykonując cięcia, heblowanie, frezowanie czy toczenie. Po wyrównaniu powierzchni materiału przystępuje się do jego zabezpieczenia czy lakierowania. Całość przystosowuje się następnie do łatwego montażu w pomieszczeniu kuchennym klienta.

Z czego powstają kuchnie na wymiar?

Przy wyborze materiału, z którego wykonamy kuchnie na wymiar, kierujemy się nie tylko względami wizualnymi. Podpowiadamy, w jaki sposób dobrać odpowiednie tworzywo, by aranżacja była zarówno stylowa, jak i funkcjonalna oraz wytrzymała.

Tradycyjne drewno

Najczęściej wybieranym, a zarazem najdroższym i najtrwalszym materiałem do produkcji mebli kuchennych jest lite drewno. Zwykle do tego celu wykorzystujemy drewno dębowe lub bukowe, które charakteryzuje się odpowiednim stopniem twardości. Popularne są również takie gatunki jak czereśnia, jesion czy brzoza. Drewno jest szlachetnym i uniwersalnym tworzywem, nadającym meblom kunsztu i klasycznego wymiaru. Dobrze prezentuje się zarówno we wnętrzach utrzymanych w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Meble wykonane z litego drewna są najdroższe, ale ich wytrzymałość warta jest każdej ceny. By cieszyć się ich długotrwałą funkcjonalnością, należy jednak odpowiednio o nie dbać i poddawać je systematycznym konserwacjom. Dzięki temu zachowają swój oryginalny wygląd na lata. Fronty szafek można ozdabiać wedle własnych upodobań – mogą one mieć gładką strukturę lub być dowolnie frezowane.

Materiały do produkcji mebli kuchennych – imitacja drewna

Meble do kuchni często wykonuje się również z płyt MDF, płyt wiórowych. Pierwsze z wymienionych tworzy się z drobno zmielonego drewna, do którego dodaje się związki organiczne. Prasuje się je w wysokich temperaturach, uzyskując materiał odporny na wilgoć i zniekształcenia. Płyty te można dowolnie kształtować, są bowiem podatne na obróbkę mechaniczną. Cechują się mniejszą wytrzymałością niż lite drewno, ale są od niego tańsze.

Materiałem drewnopochodnym jest również płyta wiórowa, stosowana powszechnie jako baza do produkcji mebli kuchennych. Podobnie jak płyta MDF, jeżeli nie zostanie odpowiednio wykończona, to nie jest odporna na wilgoć. Zabezpieczona posłuży dłuższy czas, mimo że uważana jest za nietrwały zamiennik litego drewna. Można ją ponadto pokrywać różnymi materiałami, co sprzyja bogactwu oferty kolorów i struktur. Niebezpieczne jest natomiast poddawanie jej obróbce, zwłaszcza wykonywanie frezów czy żłobień, które mogą przyczynić się do powstania pęknięć i rys.

Wśród materiałów używanych do produkcji mebli kuchennych jest również sklejka. Wykonuje się ją z cienkich warstw forniru, które łączy się pod naciskiem prasy. Z reguły powstaje z olchy, sosny lub brzozy, jest zatem tworzywem całkowicie naturalnym. Cechuje się wysokim poziomem wytrzymałości na uszkodzenia i działanie szkodliwych warunków, co czyni ją droższą od innych materiałów drewnopochodnych. Nadaje się do oklejania i malowania, ale wymaga szczególnej pielęgnacji i zabezpieczenia odpowiednimi materiałami.

Stal, kamień i inne materiały do produkcji mebli kuchennych

W nowoczesnych kuchniach coraz częściej pojawia się stal. Wykorzystanie metali widoczne jest przede wszystkim na frontach meblowych, ciesząc użytkowników estetyką i łatwością utrzymania w czystości. Stal spotkamy również w wykończeniu blatów i szafek. Coraz częściej blaty wykonuje się też z kamienia. Wraz z modą na styl industrialny do kuchennych wnętrz zawitał nawet beton. Zastosowanie specjalnych mieszanek pozwala uzyskać materiał o niewielkiej grubości i ciężarze, o wysokim poziomie estetyki. Hitem są ponadto spieki kwarcowe, których wzory imitują strukturę minerałów, drewna, kamienia, a nawet węgla.

Jednym z nieoczywistych rozwiązań przy aranżacji kuchni jest wykorzystanie szkła i paneli szklanych. Fronty wykonane z tego tworzywa dają najwyraźniejszy efekt połysku, dodatkowo przybierając dekoracyjną formę.

Materiały do wykończenia mebli kuchennych

Sama baza to jednak nie wszystko. Również fronty do mebli kuchennych wykonuje się z różnorodnych materiałów. Wykończenie zależy jednak głównie od tego, czym pokryje się płytę. Wśród najczęściej wybieranych wymienia się fronty foliowane, laminowane, lakierowane i akrylowe. Folia PVC wykazuje właściwości ochraniające tworzywo przed wilgocią. Sprawdza się zatem najbardziej w tych przestrzeniach, które narażone są na działanie wody. Nie poleca się natomiast stosowania folii w okolicach źródeł ciepła – kuchenek, piekarników czy płyt grzewczych. Pod wpływem wysokiej temperatury może się kurczyć, złuszczać i odbarwiać.

Laminat jest tworzywem, którym pokrywa się powierzchnie gładkie. Łatwo utrzymać je w czystości i uważane są za materiał trwały, odporny nawet na szkodliwe działanie promieniowania UV. Jeżeli płytę meblową pokryjemy natomiast lakierem, zabezpiecza on ją zarówno przed wilgocią, jak i skokami temperatury. Lakier jest zatem trwalszy niż folia, występuje ponadto w różnych kolorach i strukturach, co stwarza niemal nieograniczone możliwości dla projektantów. Można je wykończyć tak, by uzyskać efekt matu, połysku lub półmatu. Ich główną wadą jest natomiast podatność na zarysowania, odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne.

Akryl to rozwiązanie dla osób wymagających. Meble akrylowe są tańsze od lakierowanych, a ponadto trwalsze na uszkodzenia. Nie straszne im rysy, odpryski, wysoka temperatura. Ich kolor nie blaknie. W dodatku materiał jest bardzo przyjemny w dotyku. Do wyboru mamy połysk, mat, perfect mat i no finger. Niestety paleta kolorów w doborze płyt akrylowych jest jeszcze dosyć okrojona.

Co wpływa na ostateczną cenę zabudowy kuchennej?

Wybrane materiały do produkcji mebli kuchennych wpływają na cenę zabudowy i aranżacji kuchennej. Najtańsze będą te rozwiązania, w których zastosujemy płyty wiórowe, najdroższe – z litego drewna. Koszt kuchni zależy również od tworzywa, którym pokryjemy fronty mebli oraz blat. Nie bez znaczenia pozostaje również wyposażenie wewnętrzne szafek, w tym ilość szuflad, półek, prowadnic i ich rodzaj. Cenę mogą podnieść takie udogodnienia, jak obrotowe kosze lub półki typu „nerka” bądź „magic corner”. Do wyboru pozostawiamy również sposób otwierania górnych szafek kuchennych. Najtańsze są te z nich, które otwiera się tradycyjnie – w bok. Wygodne otwieranie w górę wiąże się z dodatkowymi kosztami, podobnie jak zastosowanie zaawansowanych systemów. Dzięki nim fronty samodzielnie podnoszą się i opadają po naciśnięciu odpowiednich przycisków.

Szanowni Państwa korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies zgodnie z naszą polityką prywatności