Skip links

Projektowanie mebli kuchennych – na czym polega i ile trwa?

Dobrze wyposażona i stylowo urządzona kuchnia jest marzeniem każdego, kto jest w trakcie remontu tego pomieszczenia lub dopiero je urządza. Pierwszym etapem prac nad nowym wyglądem kuchni jest przygotowanie jej projektu albo chociaż projektu samych mebli. W związku z tym, że projektowanie mebli kuchennych jest procesem skomplikowanym i wieloetapowym, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, gdzie zamówić projekt i zlecić produkcję mebli. Od odpowiednio wykonanego projektu zależy powodzenie pozostałych etapów realizacji usługi, a nawet późniejszego montażu mebli. Wielu klientów interesują ponadto kwestie finansowe. Cena kuchni zależy od wielu czynników, w tym głównie od indywidualnych oczekiwań klienta, zastosowanego materiału, wyposażenia, technologi oraz przede wszystkim od architektonicznych możliwości pomieszczenia. Należy pamiętać, że sam wygląd kuchni nie stanowi jej ceny. Cena to jej trwałość, udogodnienia i funkcjonalność.

Jaki jest idealny projekt mebli kuchennych? Uwzględnia wymagania funkcjonalne, ergonomiczne, estetyczne przy jednoczesnej oryginalności i unikatowości zastosowanych rozwiązań. Projektowanie mebli kuchennych to proces, który pozwala odpowiedzieć na pytania, z czego i jak wykonać meble do kuchni, jakie kolory dobrać do wystroju wnętrza, w jaki sposób rozplanować urządzenia, by przygotowywanie posiłków i przebywanie w kuchni stało się codzienną przyjemnością. W Pracowni RABINIAK służymy naszą ekspercką wiedzą i doświadczeniem na każdym etapie zamówienia mebli kuchennych.

Projektowanie mebli kuchennych – etapy

Od czego zaczyna się projektowanie mebli? Pierwszy etap możemy zacząć w momencie otrzymania projektu domu. Na podstawie planowych i przybliżonych wymiarów pomieszczenia możemy wykonać pierwszą wizualizację. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wczesne planowanie w przypadku nowych domów czy mieszkań. Dzięki temu mamy możliwość swobody rozmieszczenia wszystkich sprzętów w dowolnym miejscu i dostosowania budowy do zaplanowanego już pomieszczenia. Innym przypadkiem jest transformacja naszej aktualnej kuchni. Wówczas konieczne jest pobranie pomiarów pomieszczenia, stworzenie jego planu i następnie przejście w etap pierwszej wizualizacji. Wizualizację możemy wykonać na podstawie pomiarów klienta lub profesjonalnej ekipy.

W dobie internetu coraz częściej spotyka się możliwości zaprojektowania i zamówienia mebli kuchennych całkowicie on-line. Opcja ta jest również dostępna w Pracowni RABINIAK – głównie dla klientów z zagranicy. Istnieje też tradycyjny sposób zamawiania mebli kuchennych. Jest to indywidualne spotkanie stolarza lub przedstawiciela firmy z klientem. Podczas wizyty dokonuje się profesjonalnych pomiarów wnętrza, w którym docelowo mają zostać zamontowane meble kuchenne. Poza zanotowaniem wymiarów specjalista kontroluje również lokalizację przyłączy wszystkich mediów – wody, prądu oraz gazu. Dzięki temu możliwe jest odpowiednio wczesne zaplanowanie doprowadzenia mediów w inne miejsca kuchni, zależnie od potrzeb klienta, na przykład w przypadku zastosowania w pomieszczeniu nowoczesnego rozwiązania jak stylowa „wyspa”. Często umieszcza się w niej zlewozmywak, zmywarkę lub nawet piekarnik, co wymaga uprzedniego przygotowania przyłączy i całej przestrzeni.

Wirtualna wizualizacja

Następnym etapem projektowania mebli kuchennych jest wykonanie wirtualnej wizualizacji kuchni. W tym celu do profesjonalnego programu wizualizacyjnego eksportuje się wszystkie niezbędne dane. W tym momencie realizacji projektu możliwe jest jeszcze wprowadzenie zmian i edycji w taki sposób, by ostateczny wygląd trójwymiarowej wizualizacji stuprocentowo odpowiadał potrzebom i preferencjom klienta. Wreszcie przychodzi pora na dobór materiałów do stworzenia zabudowy kuchennej. Wiele materiałów wyodrębni nam styl, na jaki zdecydował się klient. Do tradycyjnych wnętrz bardziej będzie pasowało drewno niż powlekany metalem front. Klient nigdy nie pozostaje sam w tej kwestii. Projektanci i specjaliści podpowiadają, co jest najlepsze pod względem trwałości, estetyki i ceny.

Po wyborze materiałów pozostaje wyposażenie wnętrza szafek w najróżniejsze akcesoria i systemy meblowe. Organizacja przestrzeni meblowej ma przede wszystkim służyć lepszej ergonomii naszej przestrzeni kuchennej. Producenci takich akcesoriów oferują przeróżne rozwiązania na wyposażenie szuflad, wykorzystanie przestrzeni szafek narożnych, szafek górnych, słupków w zabudowie i wiele innych pomysłowych rozwiązań. W kuchni dzisiejszych czasów nie może brakować wpuszczanych w blat gniazdek elektrycznych, koszów CARGO czy organizacji odpadów. W przypadku narożników klient może zdecydować się na półkę narożną typu nerka, kosze narożne Magic Corner czy może coś dla najbardziej wymagających jak winda.

Dlatego wycena kuchni może nastąpić dopiero po tych wszystkich etapach. Po akceptacji projektu i jego ceny rozpoczyna się proces produkcji, który wykonujemy na indywidualne zamówienie. Dzięki temu dajemy klientowi pewność, że meble będą pasowały w kuchni idealnie i nigdzie nie znajdzie się takich samych. Po obróbce mechanicznej materiału kompletujemy wszystkie elementy, z których ma się składać zabudowa. To zarówno obudowy, jak i fronty do mebli kuchennych, czasami także sprzęt AGD, części ozdobne, blaty, ale również urządzenia sanitarne. Następnie przystępujemy do precyzyjnego ich montażu. Po jego zakończeniu klient od razu może cieszyć się nową kuchnią.

Meble kuchenne na wymiar od stolarza

Doświadczony stolarz jest w stanie samodzielnie zaprojektować zabudowę kuchenną na wymiar głównie na podstawie opisu oczekiwań klienta. W Pracowni RABINIAK traktujemy projektowanie mebli kuchennych jak złożony proces dostosowania danej przestrzeni do konkretnych wymagań. Wydobywamy jej potencjał, aranżując wnętrze zgodnie z zasadami funkcjonalności i ergonomii. Wspólnie decydujemy o tym, jaki styl będzie dominujący w aranżacji wnętrza, co będzie w wyposażeniu niezbędne, a z czego można zrezygnować, głównie ze względów estetycznych i pragmatycznych. Nasi specjaliści pomagają w wyborze materiałów do produkcji każdego elementu zabudowy. Istotny jest ponadto odpowiedni układ szafek, a także ich rozmieszczenie w poszczególnych strefach roboczych.

Proponujemy meble kuchenne na wymiar, dopasowane do wnętrza zgodnie z podziałem kuchni względem wykonywanych w niej czynności. Przygotowujemy szafki, zabudowę pod lodówkę, strefę mokrą (zlew, zmywarkę), blat kuchenny, wyspę, płytę grzewczą, piekarnik. Meble na wymiar umożliwiają również zastosowanie w projekcie kuchni złotej zasady trójkąta roboczego i układów kuchennych (litery L, G, U, kuchni jednorzędowej lub dwurzędowej).

Ile trwa projektowanie mebli na wymiar?

O czasie oczekiwania na realizację projektu warto pamiętać jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowo-budowlanych w wybranym pomieszczeniu. Zwykle wynosi on kilkanaście tygodni. My dostarczamy je do wnętrz nawet jeszcze przed upływem 10 tygodni od zatwierdzenia projektu. Czas realizacji waha się zwykle od 9 do 12 tygodni, w zależności od ilości zamówień, złożoności projektów oraz dostępności i rodzaju wybranych materiałów do produkcji mebli kuchennych. Jednak nie wykluczamy i zdarzają się też realizacje z przyśpieszonym terminem realizacji.

Samodzielne projektowanie a montaż mebli kuchennych

Samodzielne projektowanie mebli jest możliwe, ale obarczone sporym ryzykiem. Odpowiedzialność za ewentualne błędy pomiarowe i funkcjonalne ciąży wówczas na kliencie. Tworząc projekt, należy zwracać szczególną uwagę na każdy milimetr pomiaru, jaki wprowadza się do programu do projektowania (najczęściej online). W programach tych zazwyczaj nie można uwzględnić niuansów dodających smaku kuchni. Chodzi tu przede wszystkim o dokładny dobór kolorystyki, zdobień, sztukaterii, wykorzystanych materiałów i wizualizacji ich struktury. Jeżeli mamy do czynienia z pomieszczeniem o niestandardowych wymiarach lub ułożeniu, nie powinniśmy korzystać z mało zaawansowanych  narzędzi. Dostępne w nich standardowe wymiary szafek uniemożliwią ich sprawny montaż w rzeczywistej kuchni. Internetowych planerów można zatem używać wyłącznie jako punkt wyjściowy do rozmyślań o pierwszym projekcie zabudowy kuchennej. Dają one możliwość powstania pewnego wyobrażenia, które warto urzeczywistnić wyłącznie pod okiem ekspertów.

Dodatkowe udogodnienia – pomyślimy o nich już na etapie projektu

By proces montażu zabudowy kuchennej przebiegał sprawnie i bez przykrych niespodzianek, już podczas projektowania wnętrza pomieszczenia warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach i udogodnieniach. Szafki, które zlokalizowane są w narożach, można wyposażyć w system zabudowy wewnętrznej, dzięki czemu unikniemy niezagospodarowanej przestrzeni. W dolnych partiach umieszczamy pojemne szuflady, w górnych mniejsze lub subtelne półki. Jeżeli szafki górne lokalizujemy na sporej wysokości, należy wyposażyć je dodatkowo w mechanizmy ułatwiające dostęp do ich wnętrza. Liczy się również zróżnicowane oświetlenie i estetyka mebli. Warto zatem dokładnie przeanalizować także kwestie (wydawać by się mogło) prozaiczne. Do nich zaś należy sposób otwierania poszczególnych drzwiczek. Szafki koniecznie należy zamontować w taki sposób, by uniknąć ich kolizji podczas codziennego użytkowania. Dlatego też projektowanie mebli kuchennych najlepiej i najbezpieczniej pozostawić specjalistom, którzy przeleją nasze wyobrażenia na temat kuchni do profesjonalnego programu, uwzględniając własne pomiary, podpowiadając jednocześnie najlepsze dla nas rozwiązania.

Szanowni Państwa korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies zgodnie z naszą polityką prywatności